Jak oświetlić ogród?

Poradniki...

03-03-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: lampykemar.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Oferta lamp ogrodowych jest bardzo szeroka i różni się tak parametrami technicznymi jak i wyglądem. Różnorodne wzory, gama barw oraz mnogość materiałów, sprawiają, że każdy znajdzie perfekcyjne oświetlenie do ogrodu dopasowane do swoich potrzeb.

Lampy ogrodowe mają różne kształty, są mniejsze i większe, służą także różnym celom. Mogą być wykorzystywane do dekoracji jako oświetlenie rabat, czy wyróżnić niektóre rośliny w ogrodzie. Może także mieć znaczenie czysto pragmatyczne, a więc oświetlać ciemne zakątki.

Plan to podstawa

Określenie zadań, jakie mają spełniać lampy ogrodowe to podstawa do dalszego działania. Można naszkicować plan ogrodu i nanieść wszystkie elementy, które w nim będą, a następnie dodać lampy, które będą podkreślały piękno ogrodu lub oświetlały miejsca ciemne i niedostępne.

Jeśli chcemy nadać ogrodowi odrobiny romantyczności wystarczy, żeby lampy ogrodowe były zainstalowane za roślinami. Jeśli w ogrodzie znajduje się staw, może być świetnym miejscem do oświetlenia. Takie miękkie światło zapewni odpowiednią atmosferę.

Nie za mało nie za dużo

Dopiero po określeniu miejsc, w których będą znajdować się lampy ogrodowe, wybieramy ich rodzaj. Jest to o tyle ważne, że będziemy wiedzieć czy potrzebne są lampy wysokie czy wystarczy niskie oświetlenie.

Ponadto należy pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością światłą w ogrodzie. W przypadku gdy nie przewidujemy możliwości korzystania z energii słonecznej, lepiej umieścić lampy ogrodowe blisko źródeł zasilania.

Operacja instalacja

Zainstalowanie takich lamp nie jest skomplikowaną sprawą, wystarczy zakopać odpowiednie okablowanie na odpowiednią głębokość i właściwie go zabezpieczyć. Można do tego użyć np. folii ostrzegawczej. Elektryka prąd nie tyka, dlatego warto jednak wezwać go do podłączenia oświetlenia ogrodowego.

Można zaopatrzyć się także w żarówki energooszczędne dla tych miejsc, w których lampy ogrodowe będą świecić nieustannie. Jednym z najprostszych rozwiązań jest oświetlenie solarne, które nie potrzebuje podłączenia do źródła zasilania. Pobierają energię słoneczną, jednak w nocy nie dają aż tak dużo światła, więc lepiej przemyśleć zastosowanie takiego rozwiązania.

Różne elementy, różne efekty

Oświetlenie posągów lub małych fontann w ogrodzie wymaga punktowego oświetlenia o małej intensywności. Umieszczamy je w kilku różnych miejscach. „Miękkie” oświetlenie świetnie sprawdzi się w przypadku ścieżek ogrodowych. Można także zastosować oświetlenie podwodne, które wspaniale będzie oświetlać staw.

Jeśli chcemy, aby strumień świata był zawoalowany, wystarczy umieścić lampy ogrodowe za gęstym krzewem lub zamocować je w odłamkach skalnych. Kształty roślin stworzą interesujące refleksy. Odpowiednio dobrane oświetlenie sprawi, że korzystanie z ogrodu stanie się prawdziwą przyjemnością.

Rozważnie i romantycznie

Rewelacyjną atmosferę w ogrodzie stworzą lampiony, lampy olejowe czy swego rodzaju latarenki. Delikatne oświetlenie zapewni nastrojową i romantyczną atmosferę.

Co więcej, odpowiedni nastrój zapewnia także świece, te mniejsze i te większe ustawione w różnych zakątkach ogrodu po kilka sztuk. Romantyczna kolacja w przyjemny letni wieczór z ukochaną osobą w blasku świec to strzał w dziesiątkę.

Decydując się na lampy ogrodowe trzeba wziąć pod uwagę jaką role mają spełniać. Można wybrać lampy tradycyjne jak i oświetlenie solarne czy ledowe. Dobrze zaplanowane oświetlenie pozwoli cieszyć się ogrodem podczas długich wieczorów, a także zapewni przyjazną i miłą atmosferę. Trzeba jednak pamiętać, aby lampy ogrodowe były dopasowane do potrzeb i warunków, które panują w ogrodzie.

Autor:
Materiał powstały dzięki sklepowi oświetleniowemu LampyKemar.pl sprzedającemu klasyczne żyrandole i stylowe kinkiety.

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com